Blog

Botoks kontra kwas hialuronowy
20.11.2019

Zabiegi z wykorzystaniem botoksu i kwasu hialuronowego od wielu lat cieszą się dużą popularnością w medycynie estetycznej. Obie substancje znane są ze swych odmładzających właściwości, jednak istnieje między nimi wiele różnic. Z jakimi problemami estetycznymi lepiej poradzi sobie kwas hialuronowy, a kiedy więcej korzyści przyniesie naszej skórze toksyna botulinowa?


Działanie i zastosowanie kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy to substancja naturalnie występująca w naszych organizmie, która wytwarzana jest przez fibroblasty, stanowiące główny budulec komórek skóry. 
Kwas hialuronowy chroni skórę przed szkodliwym działaniem wolnym rodników oraz stymuluje produkcję włókien kolagenowych. To jednak nie wszystkie jego funkcje. Wykazuje również silne właściwości higroskopijne, dzięki czemu potrafi wiązać bardzo duże ilości wody, dlatego odpowiada też za prawidłowy poziom nawilżenia skóry. Niestety wraz z wiekiem, ilość kwasu hialuronowego zaczyna spadać. 
Wówczas możemy zaobserwować na skórze pierwsze objawy jej starzenia w postaci wiotkości, a także utraty objętości i elastyczności. Z pomocą przychodzi jednak medycyna estetyczna i zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego, tj. popularnego wypełniacza, który pozwala usunąć nie tylko 
zmarszczki, ale też wypełnić te obszary, którym brakuje objętości, np. usta czy policzki.

W medycynie estetycznej wykorzystuje się dwa rodzaje kwasu hialuronowego: kwas nieusieciowany i usieciowany. Nieusieciowany kwas o niskiej masie cząsteczkowej wykorzystuje się do przeprowadzania zabiegów odmładzających, rewitalizujących i nawilżających, jakim jest np. mezoterapia igłowa. Z kolei kwas usieciowany o dużej masie cząsteczkowej stosuje się do modelowania rysów twarzy, wygładzania zmarszczek, modelowania ust, korekty nosa czy wypełniania bruzd nosowo-wargowych. Wstrzyknięty podskórnie kwas hialuronowy szybko dociera do skóry właściwej, przyczyniając się do odbudowy przestrzeni międzykomórkowej, co skutkuje przywróceniem skórze młodego, zdrowego i pięknego wyglądu.

Botoks – czym jest i jak działa?

Botoks, czyli jad kiełbasiany, to nazwa handlowa toksyny botulinowej, produkowanej przez bakterię Clostridium botulinum. Początkowo mechanizm działania botoksu, polegający na czasowym osłabieniu bądź całkowitym przerwaniu przewodnictwa nerwowego mięśni, wykorzystywano w neurologii do leczenia wzmożonego napięcia nerwowego, a także w okulistyce – do leczenia zeza. Wtedy też dostrzeżono, że toksyna botulinowa wykazuje korzystny wpływ nie tylko na stan oczu, ale też na skórę znajdującą się wokół nich, skutecznie wygładzając zmarszczki. Wówczas rozpoczęły się prace nad sposobem wstrzykiwania toksyny botulinowej oraz doborem odpowiednich dawek. Dzięki temu obecnie botoks znajduje szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej.

W przeciwieństwie do kwasu hialuronowego, toksynę botulinową wykorzystuje się przede wszystkim do wygładzania zmarszczek mimicznych w górnych okolicach twarzy, powstałych na skutek intensywnej pracy mięśni. Botoks stosuje się w szczególności do redukcji zmarszczek poprzecznych na czole, wokół oczu oraz tzw. lwiej zmarszczki. Ponadto botoks to skuteczny preparat w przypadku leczenia migreny, bruksizmu czy nadpotliwości. Zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej można również stosować w celach profilaktycznych, tj. po to, by zapobiec pojawieniu się pierwszych oznak starzenia.

Kwas hialuronowy czy botoks – co wybrać?

Trudno jednoznacznie odpowiedź na wyżej postawione pytanie, ponieważ obie te substancje znacząco się od siebie różnią. Dlatego wykonanie zabiegu z wykorzystaniem kwasu hialuronowego czy toksyny botulinowej warto skonsultować z lekarzem medycyny estetycznej, który z pewnością pomoże nam wybrać odpowiednie rozwiązanie należycie dostosowane do wieku i kondycji naszej skóry.

Już dziś umów się na konsultację do Kliniki Medycyny Estetycznej Lenartowicz Clinic, by dowiedzieć się, który zabieg przyniesie dla Twojej skóry najlepsze efekty estetyczne.


< Powrót do listy
W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.