Blog

uśmiech dziąsłowy
12.08.2019

Uśmiech dziąsłowy czyli tak zwany "gummy smile" to problem estetyczny i źródło kompleksów wielu osób. Na szczęście istnieje kilka skutecznych sposobów redukujących tę wstydliwą dolegliwość. Jednym z nich jest zabieg medycyny estetycznej wykorzystujący mechanizm działania toksyny botulinowej,wyjaśnimy Ci na czym on polega.


Czym jest uśmiech dziąsłowy?

Uśmiech dziąsłowy to schorzenie charakteryzujące się nadmiernym odsłanianiem dziąseł w trakcie uśmiechania się. W prawidłowym uśmiechu górna warga powinna odsłaniać nie więcej niż 3 mm dziąsła. W przypadku "gummy smile" dysproporcja między strefą białą, czyli zębami, a strefą czerwoną, czyli dziąsłami, jest zaburzona.

Uśmiech dziąsłowy może być spowodowany:

  • wadami ortodontycznymi,
  • nadmiernym rozrostem kości szczęki,
  • opóźnionym wyrzynaniem zębów,
  • zbyt małą objętością górnej wargi,
  • nadreaktywnością mięśni mimicznych.

Sposoby leczenia "gummy smile"

Sposób leczenia uśmiechu dziąsłowego uzależniony jest od przyczyny jego powstawania. Wadę tę można skorygować, dzięki leczeniu ortodontycznemu, zabiegom chirurgicznym lub zabiegom z zakresu medycyny estetycznej.

Przed podjęciem decyzji dotyczącej leczenia uśmiechu dziąsłowego warto skonsultować się ze specjalistą – stomatologiem lub lekarzem medycyny estetycznej, który postawi prawidłowo diagnozę, i co istotne, ustali przyczynę powstania "gummy smile".

Leczenie uśmiechu dziąsłowego botoxem

Jeśli przyczyna "gummy smile" tkwi w nadreaktywnym mięśniu unoszącym górną wargę, doskonałe efekty leczenia przynosi zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej, będącej silnie działającą, naturalną toksyną wytwarzaną przez bakterie beztlenowe Clostridium botulinum. Mechanizm działania botoxu polega na zablokowaniu połączeń nerwowo – mięśniowych, co prowadzi do rozluźnienia mięśni. Dlatego początkowo wykorzystywano go w neurologii do redukcji wzmożonego napięcia nerwowego u dzieci z porażeniem mózgowym, a także w okulistyce – do leczenia zeza. Aktualnie botox znajduje szereg zastosowań w różnych dziedzinach medycznych, w tym także w medycynie estetycznej, gdzie wykorzystuje się go przede wszystkim do redukcji zmarszczek, choć nie tylko. Toksyna botulinowa znalazła również zastosowanie w leczeniu "gummy smile".

Korekcja uśmiechu dziąsłowego botoxem – jak przebiega zabieg?

W celu redukcji uśmiechu dziąsłowego toksynę botulinową wprowadza się przy pomocy strzykawki z bardzo cienką igłą w mięsień okrężny ust, a dokładnie w jego część zlokalizowaną nad górną wargą. Przed przystąpieniem do zabiegu lekarz precyzyjnie określa miejsce, w które ma zostać podany botox. Sam zabieg trwa zaledwie kilkanaście minut i jest w zasadzie bezbolesny.

To bezpieczna metoda redukcji uśmiechu dziąsłowego, której skutkiem ubocznym może być jedynie siniak w miejscu wprowadzenia igły. Szybko jednak znika i zwykle jest na tyle mały, że z powodzeniem można ukryć go pod codziennym makijażem.

Jak już wspomnieliśmy, toksyna botulinowa blokuje połączenia nerwowo-mięśniowe, co przyczynia się do zmniejszenia napięcia mięśni. Dlatego po poddaniu się zabiegowi w czasie uśmiechu górna warga przestaje się podnosić i tym samym nie eksponuje dziąseł. Jednak efektem tej metody zabiegowej oprócz korekty uśmiechu dziąsłowego, jest również wyraźna poprawa linii ust, które stają się pełniejsze i bardziej jędrne. Rezultaty zabiegu z wykorzystaniem toksyny botulinowej są widoczne już po kilku dniach i utrzymują się przez około 6 miesięcy. Po tym czasie zabieg należy powtórzyć.

Masz zapytanie ? Chcesz umówić się na konsultację ?
Zadzwoń + 48 888 264 686 albo napisz:  biuro@lenartowiczclinic.pl


< Powrót do listy
W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.