Zadzwoń do nas

Blog

Botoks kontra kwas hialuronowy.
20.11.2019

Który zabieg przyniesie oczekiwany przez Ciebie efekt ?


Zabiegi z wykorzystaniem botoksu i kwasu hialuronowego od wielu lat cieszą się dużą popularnością w medycynie estetycznej . Obie substancje znane są ze swych odmładzających właściwości, jednak istnieje między nimi wiele różnic .

Zanim wybierzesz poznaj różnice, podobieństwa i zastosowania .

Kwas hialauronowy - działanie i zastosowanie 

Kwas hialuronowy to substancja naturalnie występująca w naszych organizmie , która wytwarzana jest przez fibroblasty , stanowiące główny budulec komórek skóry . 
Kwas hialuronowy chroni skórę przed szkodliwym działaniem wolnym rodników oraz stymuluje produkcję włókien kolagenowych . To jednak nie wszystkie jego funkcje . Wykazuje również silne właściwości higroskopijne , dzięki czemu potrafi wiązać bardzo duże ilości wody , dlatego odpowiada też za prawidłowy poziom nawilżenia skóry .

Niestety wraz z wiekiem , ilość kwasu hialuronowego zaczyna spadać . 
Wówczas możemy zaobserwować na skórze pierwsze objawy jej starzenia w postaci wiotkości , a także utraty objętości i elastyczności . Z pomocą przychodzi jednak medycyna estetyczna i zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego , tj . popularnego wypełniacza , który pozwala usunąć nie tylko 
zmarszczki , ale też wypełnić te obszary , którym brakuje objętości , np. usta czy policzki .

W medycynie estetycznej wykorzystuje się dwa rodzaje kwasu hialuronowego : kwas nieusieciowany i usieciowany . Nieusieciowany kwas o niskiej masie cząsteczkowej wykorzystuje się do przeprowadzania zabiegów odmładzających , rewitalizujących i nawilżających , jakim jest np . mezoterapia igłowa .

Z kolei kwas usieciowany o dużej masie cząsteczkowej stosuje się do modelowania rysów twarzy , wygładzania zmarszczek , modelowania ust  , korekty nosa czy wypełniania bruzd nosowo - wargowych . Wstrzyknięty podskórnie kwas hialuronowy szybko dociera do skóry właściwej , przyczyniając się do odbudowy przestrzeni międzykomórkowej , co skutkuje przywróceniem skórze młodego , zdrowego i pięknego wyglądu .

Botoks – czym jest i jak działa ?

Botoks , czyli jad kiełbasiany, to nazwa handlowa toksyny botulinowej , produkowanej przez bakterię Clostridium botulinum . Początkowo mechanizm działania botoksu , polegający na czasowym osłabieniu bądź całkowitym przerwaniu przewodnictwa nerwowego mięśni, wykorzystywano w neurologii do leczenia wzmożonego napięcia nerwowego , a także w okulistyce – do leczenia zeza . Wtedy też dostrzeżono , że toksyna botulinowa wykazuje korzystny wpływ nie tylko na stan oczu , ale też na skórę znajdującą się wokół nich , skutecznie wygładzając zmarszczki . Wówczas rozpoczęły się prace nad sposobem wstrzykiwania toksyny botulinowej oraz doborem odpowiednich dawek . Dzięki temu obecnie botoks znajduje szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej .

W przeciwieństwie do kwasu hialuronowego, toksynę botulinową wykorzystuje się przede wszystkim do wygładzania zmarszczek mimicznych w górnych okolicach twarzy , powstałych na skutek intensywnej pracy mięśni . Botoks stosuje się w szczególności do redukcji zmarszczek poprzecznych na czole , wokół oczu oraz tzw. lwiej zmarszczki .

Ponadto botoks to skuteczny preparat w przypadku leczenia migreny, bruksizmu czy nadpotliwości . Zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej można również stosować w celach profilaktycznych , tj . po to , by zapobiec pojawieniu się pierwszych oznak starzenia .

Kwas hialuronowy czy botoks – co wybrać ?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na wyżej postawione pytanie, ponieważ obie te substancje znacząco się od siebie różnią .

Dlatego wykonanie zabiegu z wykorzystaniem kwasu hialuronowego czy toksyny botulinowej warto skonsultować z lekarzem medycyny estetycznej , który z pewnością pomoże nam wybrać odpowiednie rozwiązanie należycie dostosowane do wieku i kondycji naszej skóry .

Jeśli wahasz się między botoksem, a kwasem hialuronowym umów się na wizytę w Lenartowicz Clinic a nasi specjaliści na pewno rozwieją wszystkie Twoje watpliwości !


Zadzwoń +48 888 264 686 albo napisz : biuro@lenartowiczclinic.pl
< Powrót do listy
W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.