Zadzwoń do nas

Blog

Jak szybko pozbyć się uśmiechu dziąsłowego ?
12.08.2019

Co to jest "gummy smile" ?  Czy wiesz jak go zniwelować ?


Szczery uśmiech potrafi zdziałać cuda - dodaje pewności siebie i ułatwia nam nawiązywanie relacji . Jednak czasem nie wszystkie elementy naszego uzębienia nam się podobają , lub uśmiechamy się za bardzo pokazując nasze dziąsła . Co wtedy ?

Uśmiech dziąsłowy czyli tak zwany "gummy smile" to problem estetyczny i źródło kompleksów wielu osób . Na szczęście istnieje kilka skutecznych sposobów redukujących tę wstydliwą dolegliwość. Jednym z nich jest zabieg medycyny estetycznej wykorzystujący mechanizm działania toksyny botulinowej , wyjaśnimy Ci na czym on polega .

Czym jest uśmiech dziąsłowy ?

Uśmiech dziąsłowy to schorzenie charakteryzujące się nadmiernym odsłanianiem dziąseł w trakcie uśmiechania się . W prawidłowym uśmiechu górna warga powinna odsłaniać nie więcej niż 3 mm dziąsła . W przypadku "gummy smile" dysproporcja między strefą białą , czyli zębami, a strefą czerwoną , czyli dziąsłami , jest zaburzona .

Uśmiech dziąsłowy może być spowodowany :

  • wadami ortodontycznymi
  • nadmiernym rozrostem kości szczęki
  • opóźnionym wyrzynaniem zębów
  • zbyt małą objętością górnej wargi
  • nadreaktywnością mięśni mimicznych

Sposoby leczenia "gummy smile"

Sposób leczenia uśmiechu dziąsłowego uzależniony jest od przyczyny jego powstawania . Wadę tę można skorygować , dzięki leczeniu ortodontycznemu , zabiegom chirurgicznym lub zabiegom z zakresu medycyny estetycznej .

Przed podjęciem decyzji dotyczącej leczenia uśmiechu dziąsłowego warto skonsultować się ze specjalistą – stomatologiem lub lekarzem medycyny estetycznej , który postawi prawidłowo diagnozę , i co istotne , ustali przyczynę powstania "gummy smile" .

Leczenie uśmiechu dziąsłowego botoxem

Jeśli przyczyna "gummy smile" tkwi w nadreaktywnym mięśniu unoszącym górną wargę , doskonałe efekty leczenia przynosi zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej , będącej silnie działającą , naturalną toksyną wytwarzaną przez bakterie beztlenowe Clostridium botulinum . Mechanizm działania botoksu polega na zablokowaniu połączeń nerwowo – mięśniowych , co prowadzi do rozluźnienia mięśni . Dlatego początkowo wykorzystywano go w neurologii do redukcji wzmożonego napięcia nerwowego u dzieci z porażeniem mózgowym , a także w okulistyce – do leczenia zeza .

Aktualnie botoks znajduje szereg zastosowań w różnych dziedzinach medycznych , w tym także w medycynie estetycznej , gdzie wykorzystuje się go przede wszystkim do redukcji zmarszczek, choć nie tylko . Toksyna botulinowa znalazła również zastosowanie w leczeniu "gummy smile".

Korekcja uśmiechu dziąsłowego botoksem – jak przebiega zabieg ?

W celu redukcji uśmiechu dziąsłowego toksynę botulinową wprowadza się przy pomocy strzykawki z bardzo cienką igłą w mięsień okrężny ust , a dokładnie w jego część zlokalizowaną nad górną wargą . Przed przystąpieniem do zabiegu lekarz precyzyjnie określa miejsce , w które ma zostać podany botoks . Sam zabieg trwa zaledwie kilkanaście minut i jest w zasadzie bezbolesny .

To bezpieczna metoda redukcji uśmiechu dziąsłowego , której skutkiem ubocznym może być jedynie siniak w miejscu wprowadzenia igły . Szybko jednak znika i zwykle jest na tyle mały, że z powodzeniem można ukryć go pod codziennym makijażem .

Jak już wspomnieliśmy , toksyna botulinowa blokuje połączenia nerwowo-mięśniowe , co przyczynia się do zmniejszenia napięcia mięśni. Dlatego po poddaniu się zabiegowi w czasie uśmiechu górna warga przestaje się podnosić i tym samym nie eksponuje dziąseł .

Jednak efektem tej metody zabiegowej oprócz korekty uśmiechu dziąsłowego , jest również wyraźna poprawa linii ust , które stają się pełniejsze i bardziej jędrne . Rezultaty zabiegu z wykorzystaniem toksyny botulinowej są widoczne już po kilku dniach i utrzymują się przez około 6 miesięcy . Po tym czasie zabieg należy powtórzyć .

Uśmiech dziąsłowy niewatpliwie wymaga leczenia .

Umów wizytę u specjalisty , który pomoże Ci ustalić odpowiedni plan leczenia . 


Zadzwoń +48 888 264 686 albo napisz : biuro@lenartowiczclinic.pl
< Powrót do listy
W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.