Zadzwoń do nas

Blog

Ratunku ! Przebarwienia posłoneczne !
04.09.2020

Czy wiesz jak powstają przebarwienia i jak się ich pozbyć ? 


No i stało się: kiedy opalenizna nieco przyblakła, pojawiły się plamy pigmentacyjne na skórze. Te nieestetyczne niedoskonałości, znane jako przebarwienia słoneczne lub posłoneczne, to chyba najmniej pożądane pamiątki po letnich kąpielach w blasku złotych promieni. Co z tym zrobić, skoro tuszowanie makijażem nie bardzo pomaga? Poddać się terapii depigmentacyjnej – w Lenartowicz Clinic mamy na to sprawdzone rozwiązania.

 Na początek wyjaśnimy jednak, skąd się biorą plamy pigmentacyjne na skórze po kontakcie ze słońcem – dzięki tej wiedzy nie będzie wątpliwości, dlaczego do likwidacji tego typu przebarwień polecamy peelingi medyczne w wariancie Cosmelan lub Dermamelan.

Jak i dlaczego powstają przebarwienia słoneczne?

Za kolor skóry i plamy pigmentacyjnej odpowiada ten sam barwnik – melanina. Powstaje ona w skórze dzięki aktywności komórek zwanych melanocytami. Zazwyczaj melanocyty pracują z taką samą wydajnością, dlatego barwnik ten w skórze jest dość równomiernie rozlokowany, a ciało ma podobny koloryt w różnych obszarach.

Melaniny pojawia się więcej tam, gdzie docierają promienie słoneczne – barwnik ten syntetyzowany jest dzięki promieniowaniu UV zawartemu w słonecznym paśmie. My cieszymy się dzięki temu posiadaniem złotej opalenizny, natomiast skóra zabezpiecza się w ten sposób przed oparzeniem słonecznym. Czasem jednak w niektórych melanocytach dochodzi do uszkodzeń maszynerii wytwarzającej pigment i w rezultacie skórnego barwnika miejscowo powstaje znacznie więcej niż w otoczeniu. Tak tworzy się plama pigmentacyjna.

Im silniejsza jest opalenizna, tym trudniej dostrzec przebarwienia posłoneczne. Kiedy jednak słońce nie oświetla skóry, opalenizna zaczyna zanikać, bo melanina jest stopniowo rozkładana. Teoretycznie opalenizna powinna zaniknąć tak samo równomiernie, jak się pojawiła, ale czasem na niektórych partiach skóry pozostają ciemniejsze plamy – to są właśnie przebarwienia posłoneczne. Te ciemne plamy to miejsca hiperpigmentacji, czyli wytworzenia nadmiernej ilości melaniny przez melanocyty.

Plamy te, niestety, nie znikają; a ponieważ opalenizna z dnia na dzień jest mniej intensywna, stają się bardziej widoczne. Na dodatek mogą powstawać tym częściej, im człowiek jest starszy, w tym przypadku – niezależnie od tego, czy przesadziło się z kąpielami słonecznymi. W taki sposób skóra sygnalizuje, że także i jej w metryce przybywa lat.

Peeling medyczny – nieinwazyjny pogromca plam pigmentacyjnych

Do rozprawienia się z przebarwieniami posłonecznymi można wykorzystać m.in. peelingi medyczne. Za najskuteczniejsze w likwidowaniu (nie tylko) posłonecznych plam pigmentacyjnych uznajemy dwa: Cosmelan i Dermamelan. Stosujemy je do rozjaśniania nawet silnych przebarwień, ponieważ zawarte w peelingach składniki aktywne działają na trzy różne, ale niezwykle istotne sposoby, służące temu, że przebarwienia na skórze zanikają, a sama skóra odzyskuje wyrównany koloryt.

Po pierwsze: celnie i w sposób naturalny wyciszają nadprodukcję melaniny. W peelingach Cosmelan i Dermamelan znajduje się bowiem składnik, który blokuje aktywność tyrozynazy – kluczowego enzymu odpowiedzialnego za produkcję barwnika skóry. Składnik ten fachowo nazywa się inhibitorem tyrozynazy.

Po drugie: dzięki swoim właściwościom złuszczającym oba peelingi doprowadzają do usunięcia przebarwionego, starego naskórka i odsłonięcia jego młodszej warstwy, której koloryt jest jaśniejszy i przede wszystkim – bardziej wyrównany.

Po trzecie: ponieważ złuszczanie stymuluje produkcję nowych zasobów skóry, zawarte w żywej warstwie tej tkanki fibroblasty nie będą próżnować i po kilku tygodniach od zabiegu skóra stanie się młodsza (a więc mniej naznaczona przebarwieniami melaninowymi), gładsza i o świeżym kolorycie.

Dla kogo Cosmelan, dla kogo Dermamelan?

Peelingi medyczne Cosmelan oraz Dermamelan są bardzo podobne – oba dobrze spisują się przy przebarwieniach płytkich, przy czym Cosmelan działa wybitnie rozjaśniająco, natomiast z głębszymi i bardziej intensywnymi hiperpigmentacjami lepiej poradzi sobie Dermamelan. Większa siła działania Dermamelanu wynika z wyższego stężenia składników aktywnych. Ponadto peeling ten zawiera kwas salicylowy i dlatego – choć oba rodzaje peelingu można stosować do dowolnej cery – Dermamelan wyjątkowo dobrze nadaje się do skóry łojotokowej, trądzikowej. Posiadacze skóry z takimi problemami mogą zatem przy okazji likwidowania przebarwień posłonecznych Dermamelanem otrzymać dodatkowy profit z zastosowania tego preparatu. Warto o tym wiedzieć, bo kiedy kończy się lato, to najczęściej przypomina o sobie (niestety) trądzik. [Już niebawem przeczytacie na naszym blogu o tej korelacji.]

Oczywiście, zastosowanie peelingu medycznego do likwidacji plam pigmentacyjnych to dopiero początek działań i pielęgnacji służących odzyskaniu cery o wyrównanym kolorycie. To jednak temat na tyle obszerny, że przygotujemy o tym osobny wpis.

Masz pytanie  ?  Chcesz umówić wizytę  ? 


Zadzwoń +48 888 264 686 albo napisz : biuro@lenartowiczclinic.pl
< Powrót do listy
W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.