Zadzwoń do nas

Blog

Toksyna botulinowa – czy znasz wszystkie jej możliwości?
11.04.2023

Toksyna botulinowa to nie tylko świetne rozwiązanie na zmarszczki!


Mówiąc o toksynie botulinowej, najczęściej od razu myślimy głównie o zabiegu usuwania zmarszczek. Okazuje się jednak, że substancja ta wykorzystywana jest w medycynie estetycznej na wielu innych obszarach. Jakie jest więc zastosowanie słynnego jadu kiełbasianego w zakresie zabiegów?

 

Toksyna botulinowa – czym właściwie jest?

Toksyna botulinowa, nazywana inaczej jadem kiełbasianym, to neurotoksyna naturalnego pochodzenia, wytwarza w wyniku fermentacji beztlenowej. Spośród jej kilku typów to neurotoksyna typu A ma szerokie zastosowanie w dziedzinie medycyny estetycznej. Efektem jej stosowania jest odwracalny zanik siły mięśniowej w płytce ruchu.

 

Wygładzenie zmarszczek

Toksyna botulinowa najczęściej wykorzystywana jest do redukowania zmarszczek. Mowa m.in. o zmarszczkach mimicznych, poprzecznych na czole, między brwiami czy tych przy nosie. Przynosi ona również bardzo dobre efekty w przypadku „kurzych łapek”, tzw. „kamiennej brody” czy opadających kącików ust. Zabieg ich korekty przy użyciu toksyny botulinowej nie narusza mimiki twarzy i gwarantuje wyjątkowo naturalny efekt. Zmarszczki są widocznie wygładzone, a twarz zyskuje łagodniejszy wyraz.

 

Lifting przy użyciu toksyny botulinowej

W medycynie estetycznej toksynę botulinową stosuje się również podczas zabiegów liftingujących. Zabieg botox-lift to połączenie toksyny z mezoterapią igłową – umożliwia on równomierne rozprowadzenie preparatów. To dobry wybór zwłaszcza w przypadku wiotkiej, zmęczonej i odwodnionej skóry – zarówno twarzy, jak i szyi oraz dekoltu. Rezultatem tego rodzaju zabiegu jest jej widoczne wygładzenie oraz odmłodzenie.

 

Leczenie nadmiernej potliwości

Toksynę botulinową wykorzystuje się także w przypadku problemów z nadmierną potliwością. Zabieg przy jej użyciu jest w stanie zahamować intensywne pocenie nawet na kilka miesięcy. Polega on na podaniu odpowiedniej ilości toksyny botulinowej na konkretnej powierzchni ciała – w zależności od tego, czy problem dotyczy pach, stóp czy dłoni. W rezultacie nerwy, które zaopatrują gruczoły do wydzielania zewnętrznego, zostają na jakiś czas zablokowane – a to
z kolei hamuje objawy nadmiernego pocenia.

 

Leczenie migren

Toksyna botulinowa ma jeszcze jedno zastosowanie, o którym wielu pacjentów nigdy nie słyszało. Mowa o… leczeniu uporczywych migren! Substancja ta posiada właściwości przeciwbólowe o długotrwałym działaniu. Wstrzyknięcie pewnej dawki botoksu w okolice skroni, karku i czoła może znacząco łagodzić ból nawet przez pół roku. Dzięki temu pacjent nie jest zmuszony przyjmować dużej ilości leków przeciwbólowych, które często nie są
w stanie ukoić bólu głowy.

 

Leczenie bruksizmu

Medycyna estetyczna wykorzystuje toksynę botulinową także w przypadku bruksizmu, czyli nieświadomego zaciskania zębów podczas snu i w różnych momentach dnia. Iniekcja tej substancji może stanowić samodzielną metodę leczenia, jednak jeszcze lepsze efekty przynosi jednoczesne noszenie tzw. szyn relaksacyjnych. Toksyna botulinowa zmniejsza siłę pracy mięśni policzkowych, redukując tym samym nadmierne napięcie mięśnia żwacza.

 


Zadzwoń +48 888 264 686 albo napisz : biuro@lenartowiczclinic.pl
< Powrót do listy
W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.