Zadzwoń do nas

Blog

Trądzik przypomina o sobie po wakacjach
21.09.2020

Dlaczego trądzik nasila się po wakacjach, skoro już prawie zniknął podczas lata ?

 


On nie zniknął. On tylko się... przyczaił.

Nic nowego – to typowe dla tej przypadłości skórnej . Nie oznacza to jednak, że należy zostawić skórę bez pomocy . Wręcz przeciwnie – zabieramy się za walkę z trądzikiem od razu, bo sam, niestety , nie minie , a na dodatek rozstroi swoim widokiem nerwy i na skórze pozostawi ślady .

Dlaczego trądzik po wakacjach się nasila  ?

Wyciszanie trądziku w okresie letnim i wysyp nieestetycznych zmian skórnych już po wakacjach mają trochę wspólnego z powrotem do zanieczyszczonego środowiska w mieście , stresu związanego z rozpoczęciem zajęć w szkole czy w pracy, a także zabieganiem, które powoduje , że częściej sięgamy po dania typu fast food zamiast zjadać to, co służy zdrowiu i urodzie skóry .

Najważniejszą przyczyną nasilenia się trądziku po wakacjach jest jednak próba odzyskania przez skórę równowagi hydro-lipidowej , która została zakłócona przez intensywne kąpiele słoneczne i wodne – szczególnie w wodzie morskiej .

Opalanie się , słona woda , wiatr , który muskał wilgotną po kąpieli skórę – wszystkie te czynniki sprzyjały wysuszeniu skóry . I zasuszeniu – niestety, tymczasowo – zmian trądzikowych .

Kiedy lato się kończy , a my wracamy do codzienności , skóra też próbuje zrobić to samo . Włącza się wtedy mechanizm , którego celem jest zatrzymanie w skórze wilgoci i odbudowa płaszcza hydrolipidowego tej tkanki . Gruczoły znajdujące się w skórze zaczynają wówczas intensywnie wytwarzać łój . Powstaje go jednak tak dużo , że zaczyna zapychać pory . Łojotok i nadmiar sebum sprzyjają ujawnianiu się – na nowo – tymczasowo wyciszonego trądziku .

Czy trądzik przywozimy z wakacji  ?

W pewnym sensie tak – ponieważ choć światło słoneczne generalnie korzystnie wpływa na skórę , to już jego nadmiar – wręcz przeciwnie . Widać to szczególnie po urlopowiczach , którzy nie odmawiali sobie plażowania . Istnieje nawet specjalna nazwa dla wyprysków, które pojawiają się w wyniku silnej ekspozycji na słońce po pobycie na plaży – jeśli dotyczy Europejczyków, mówi się o trądziku z Majorki (ang. Mallorca acne); jeśli dotyczy zmian, które obserwuje się u mieszkańców Indii – o trądziku Goa (ang. Goa acne) .

Pot, parna i duszna pogoda również nasilają występowanie trądziku – odkryto, że może to dotyczyć nawet 15% osób , które przebywają w upalnym i wilgotnym środowisku .

Jakie zabiegi na trądzik po wakacjach  ?

W Lenartowicz Clinic wskazujemy przede wszystkim na dwie kategorie zabiegów , dzięki którym trądzik ma mniejsze szanse na ujawnienie się i rozprzestrzenienie na skórze po wakacjach . To, oczywiście , peelingi medyczne i laserowe leczenie trądziku .

Peelingi medyczne znakomicie oczyszczą skórę z martwych warstw naskórka, zdezynfekują ją, otworzą zapchane łojem pory skóry, znormalizują wydzielanie sebum, a także – o czym często się zapomina – pobudzą fibroblasty do wytwarzania:

  • nowych zasobów kolagenu i elastyny , dzięki czemu zanikają blizny potrądzikowe ;
  • kwasu hialuronowego, o którym już wiecie, że jest świetnym składnikiem zatrzymującym wodę w skórze , a więc – zapewniającym jej nawilżenie .

Normalizacja wydzielania sebum i wzrost ilości zatrzymanej wody przez cząsteczki kwasu hialuronowego powodują , że odbudowie ulega równowaga hydro-lipidowa skóry . Dodatkowa korzyść jest taka , że niejako przy okazji można pozbyć się też przebarwień posłonecznych .

Laserowe zabiegi na trądzik działają na dwa sposoby : po pierwsze wspomagają leczenie tego przewlekłego schorzenia skóry (przypominamy, że trądzik to choroba i na dodatek przewlekła!), a po drugie – znakomicie sprawdzają się przy likwidacji szpecących śladów po trądziku, ponieważ pobudzają fibroblasty do wytwarzania białek skóry.

O tym , czy na trądzik po wakacjach – pospolity , Goa czy Mallorca acne – zastosowane powinny być peelingi medyczne , czy raczej lepiej będzie wykonać serię zabiegów laserowych, zdecyduje się po oględzinach skóry . Tymczasem wszystkim, którzy zauważają u siebie pierwsze objawy nasilonego wysypu zmian trądzikowych po lecie, podpowiadamy, aby nie czekać , aż minie samo (bo nie minie) , tylko zawczasu umówić się na wizytę w Lenartowicz Clinic .

Masz pytanie  ?  Chcesz umówić wizytę  ? 


Zadzwoń +48 888 264 686 albo napisz : biuro@lenartowiczclinic.pl
< Powrót do listy
W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.