DERMATOLOGIA

Leczenie bielactwa nabytego

Bielactwo - to choroba polegająca na depigmentacji skóry, spowodowana wymieraniem melanocytów (czyli komórek odpowiedzialnych za kolor skóry). Może pojawiać się w dwóch formach: nabytej i wrodzonej. Bielactwo wrodzone uwarunkowane jest genetycznie, to bielactwo nabyte można dziedziczyć jedynie częściowo albo wcale. Bielactwo nabyte w dużym stopniu uwarunkowane jest zmianami i problemami środowiskowymi, co objawia się rozpadem lub całkowitym zanikiem komórek barwnikowych skóry.


Wskazania

  • depigmentacja skóry
  • białe odbarwienia skóry


Przeciwwskazania

  • ciąża

 

Przebieg zabiegu

W celu postawienia diagnozy bielactwa nabytego przeprowadza się dokładny wywiad lekarski (dermatolog musi upewnić się, że białym plamom nie towarzyszą inne objawy), test lampą Wooda, która emituje światło ultrafioletowe (skóra dotknięta bielactwem powinna „świecić” na biało). Lekarz może także zlecić biopsję skóry i badanie krwi (aby stwierdzić, jaka jest przyczyna zmian).

Bielactwo nabyte jest bardzo trudne do leczenia, jednak w pewnych przypadkach udaje się uzyskać poprawę, stosując "leczenie" pędzlowaniem preparatami roślinnymi, których celem jest, w skojarzeniu z naświetlaniem światłem słonecznym lub lampy kwarcowej, pobudzenie do tworzenia się na nowo barwnika skóry, czyli melanocytów (fototerapia). Można także korzystać z naświetlania lampami PUVA, jest to jednak długa terapia (od kilku miesięcy do ok. roku).


Efekt

Poprawa może wystąpić również pod wpływem samych promieni słońca. Jednak skóra pozbawiona pigmentu nie może bronić się przed promieniowaniem UV, dlatego w celu uniknięcia oparzeń skóry, to leczenie wymaga dużej ostrożności (przede wszystkim należy aplikować na białe plamy na skórze kremy z mocnymi filtrami 50 SPF). Celem większości terapii jest przywrócenie utraconego pigmentu.

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.