DERMATOLOGIA

Leczenie łojotokowego zapalenia skóry

Łojotokowe zapalenie skóry to przewlekłe, nawracające i zazwyczaj łagodne zapalenie skóry. U dorosłych łojotokowe zapalenie skóry zwykle dotyka okolic skóry głowy, brwi, kanałów słuchowych, skrzydełek nosa oraz okolic za uszami,zdarza się,że dotyczy również pach, klatki piersiowej oraz pachwin. Większość osób skarży się ma łupież, zwłaszcza z tyłu i po bokach głowy (łupież tłusty). Objawia się również łuszczeniem, świądem i zaczerwienieniem skóry. Szczególnie dotyczy ono obszarów o dużej ilości gruczołów łojowych.

 

Wskazania

  • łupież tłusty na skórze głowy, włosach, brwiach, brodzie i wąsach,
  • białe lub żółte łuski i ‘skorupa’ na skórze głowy, uszach, twarzy lub innych częściach ciała,
  • zaczerwieniona skóra,
  • swędzenie lub pieczenie.

 

Przeciwwskazania

  • ciąża
     

Przebieg zabiegu

Leczenie łojotowego zapalenia skóry zależy od kilku czynników – wieku pacjenta, lokalizacji zmian oraz stopnia nasilenia procesu chorobowego. Konieczne jest zarówno leczenie miejscowe, jak i ogólne. Ta ostatnia opcja jest zarezerwowana dla pacjentów, u których zmiany skórne są bardzo nasilone, nie reagują na dotychczasowe leczenie miejscowe oraz mają wyjątkowo nawrotowy charakter.Można zastosować retinoidy, antybiotyki, pochodne imidazolowe oraz w szczególnych sytuacjach steroidy. Pacjent powinien się nastawić raczej na wieloletnią walkę o gładką, czystą i zdrową skórę. Najczęściej stosuje się specjalne płyny i szampony do przemywania skóry, bogate w substancje przeciwgrzybiczne (siarkę, dziegieć, selen), które likwidują przyczynę dolegliwości. Lekarz może zlecić także stosowanie miejscowo leków sterydowych, które szybko i skutecznie ograniczają stan zapalny. Zwykle zaleca się również naświetlanie lampami, które wysuszają zmiany,działają przeciwgrzybiczo i bakteriobójczo.


Efekt

Efektem kuracji jest wyciszenie świądu skóry oraz wyciszenie zmian skórnych.

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.