TRYCHOLOGIA

Trichoskopia-badanie skóry głowy i włosów

TRICHOSKOPIA to nieinwazyjne badanie skóry owłosionej głowy oraz włosów. Badanie przeprowadzane jest za pomocą wideodermatoskopu. 
Lekarz przykłada do skóry pacjenta głowicę wyposażoną w kamerę, dzięki czemu widzi obraz 70-krotnie powiększony.
W trakcie badania oceniana jest skóra głowy w poszczególnych okolicach (przede wszystkim ilość i stan mieszków włosowych, ogniska chorobowe) oraz łodygi włosów. 
Dodatkowe oprogramowanie pozwala na oszacowanie  ilości włosów w poszczególnych fazach (wzrostu, spoczynku, obumierania włosa). Badanie pozwala nierzadko uniknąc diagnostyki inwazyjnej .
Metoda umożliwia ocenę tych bez konieczności pobierania włosów (bezinwazyjnie).

Wskazania

  • wypadanie włosów
  • przerzedzenie włosów
  • łamliwość włosów
  • łysienie plackowate
  • zmiany w obrębie skóry głowy (rumień, łuska, guzki, plamki)

Przebieg zabiegu

Podczas badania za pomocą kamery uzyskuje się obraz włosów i skóry głowy w trzech okolicach: czołowej, skroniowych i potylicznej. 
W każdej z lokalizacji lekarz wykonuje 4 zdjęcia. W zależności od warunków i podejrzenia klinicznego, badanie wykonuje się z użyciem płynu lub bez („na sucho”).

Efekt

Trichoskopia pozwala na różnicowanie różnych typów łysienia, szczególnie androgenowego z przewlekłym łysieniem telogenowym, a także umożliwia rozpoznanie włosów dystroficznych, resztkowych i ułamanych.Pozwala także na ocenę aktywność takich chorób zapalnych jak liszaj płaski mieszkowy (LPP) i liszaj rumieniowaty krążkowy (DLE).

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.