Zadzwoń do nas

Blog

Laser, IPL, radiofrekwencja, HIFU, plazma, czyli fizyka w służbie urody.
28.01.2021

8 sposobów na piekną skórę !


Współczesny gabinet medycyny estetycznej to miejsce, w którym – oprócz kosmetyków – króluje ultranowoczesny sprzęt działający w oparciu o prawa i zjawiska fizyczne. Prąd elektryczny to zaledwie jeden element fizyczny zaprzęgnięty w służbę urody. Pięknu ciała i twarzy służą też fale radiowe, podczerwień, ultrafiolet, promień lasera, temperatura, nacisk mechaniczny podczas masażu, a nawet czwarty stan skupienia materii, czyli plazma, czy zasady optyki. Te ostatnie wykorzystywane są podczas badań dermatoskopem – to przyrząd optyczny służący do kilku- lub kilkunastokrotnego powiększania oglądanej powierzchni. Dzięki badaniu dermatoskopowemu można określić wstępnie, czy zmiana skórna powinna skłonić do pogłębionej diagnostyki i leczenia. Na przykład do usunięcia zmiany z wykorzystaniem lasera.

Laser – może być wykorzystywany w gabinecie medycyny estetycznej do generowania wiązki wysokoenergetycznej lub biostymulacyjnej. Wysokoenergetyczną cienką wiązkę laserową można zastosować do usuwania zmian skórnych (działa ona wówczas niczym nóż chirurgiczny), ale też do zamykania drobnych naczynek krwionośnych. Tutaj wiązka laserowa, skierowana precyzyjnie w poszerzone naczynko, doprowadza do szybkiego, miejscowego i krótkotrwałego wzrostu temperatury. Dzieje się tak, ponieważ energia świetlna wiązki zostaje pochłonięta przez hem – barwnik krwi – i przekształcona w energię termiczną. W rezultacie dochodzi do błyskawicznej koagulacji białek i natychmiastowego zasklepienia nieestetycznej teleangiektazji. Na tej samej zasadzie oparte jest laserowe usuwanie owłosienia, z tym, że tutaj barwnikiem pochłaniającym energię wiązki laserowej jest melanina mieszków włosowych i skóry. Dzięki temu niszczone są mieszki włosowe, a włos znika i nie odrasta.

Medycyna estetyczna wykorzystuje też bakteriobójcze właściwości wiązki laserowej. W połączeniu z możliwością obkurczania grudek trądzikowych nadaje się do leczenia trądziku. Ponieważ wiązka laserowa potrafi głęboko penetrować skórę, uregulowana również zostaje dzięki niej praca gruczołów łojowych. Laserowe leczenie trądziku nie tylko zatem służy likwidacji istniejących zmian, ale też zapobiega powstawaniu nowych.

Wiązka lasera o działaniu biostymulacyjnym niesie z kolei niską dawkę energii, która służy pobudzeniu procesów gojenia i regeneracji. Tę właściwość również wykorzystuje się w zabiegach medycyny estetycznej.

IPL – to skrót z języka angielskiego od Intensive Pulsed Light, czyli intensywne pulsujące światło. Podobnie jak przy laseroterapii, tu również światło pochłaniane jest przez barwniki ciała i zamieniane w energię termiczną. Jednak urządzenie IPL nie emituje cienkiej wiązki światła o ściśle określonej długości fali i trafiającej w punkt jak w laserze. Jest bowiem źródłem światła będącego mieszaniną fal o różnej długości, które wysyłane są w postaci dość szerokiego strumienia. Długość tych fal dobierana jest do programu zabiegowego i zależy od zastosowanego filtra. Światło IPL wykorzystujemy do leczenia i profilaktyki rumienia czy trądziku różowatego, a także do fotoodmładzania, podczas którego – dzięki odpowiednio dobranej długości fal świetlnych – można usuwać wiele różnych skutków wywołanych fotostarzeniem się.

Plazma – zawiera zjonizowane a przez to aktywne cząsteczki materii. Przypomina gaz, ale nim nie jest. Wykorzystywana jest w medycynie estetycznej do nieoperacyjnych zabiegów, które pobudzają wytwarzanie kolagenu w wyniku wzrostu temperatury i działają liftingująco. Znakomite właściwości liftingujące plazmy znalazły zastosowanie w zabiegu Plasma IQ – dedykujemy go osobom, które poszukują sposobu na dającą trwałe efekty plastykę powiek.

Fale radiowe i dźwiękowe – w medycynie estetycznej te pierwsze kojarzone są z radiofrekwencją (w skrócie RF), drugie – z ultradźwiękami. Przenikają głęboko, docierając nawet do tkanki podskórnej. Choć naskórek pozostaje nienaruszony przez fale radiowe lub ultradźwiękowe, to w tkance skórnej i podskórnej dziele się wiele. Efekty tej aktywności widoczne są w postaci młodszej, wygładzonej i ładnie napiętej skóry.

Energia fal radiowych zamieniana jest w ciele w ciepło, które poprawia ukrwienie, a dzięki temu polepsza odżywienie i dotlenienie tkanek. Ciepło to również aktywuje fibroblasty w skórze, co przekłada się na większą produkcję kolagenu i elastyny. W rezultacie tkanka odzyskuje jędrność i elastyczność. Opisane właściwości fal radiowych wykorzystujemy w thermoliftingu ciała, thermoliftingu twarzy oraz w odmładzającym zabiegu Pelleve.

Fale ultradźwiękowe, podobnie jak fale radiowe, również doprowadzają do wzrostu temperatury w obszarze ciała poddanym zabiegowi. Przenikając na określoną głębokość tkanki powodują, że znajdujące się tam komórki pod wpływem energii fali wprawiane są w drgania. Tarcie komórki o komórkę generuje ciepło, które doprowadza do mikrozniszczeń tkanki. Jednocześnie silnie pobudzane są procesy regeneracji – powstają nowe zasoby białek skóry, które odbudowują tkankę. Zjawisko to wykorzystujemy w liftingującym i ujędrniającym zabiegu HIFU (skrót od angielskiej nazwy – High Intensity Focused Ultrasound, czyli skupiona wiązka fal ultradźwiękowych).

Prąd elektryczny – polega na kierunkowym przepływie elektronów. Wykorzystujemy go w mezoterapii bezigłowej. Strumień elektronów pomaga transportować składniki bioaktywnego koktajlu do głębokich warstw skóry bez użycia igły dzięki zjawisku zwanemu elektroporacją. Polega ona na otwarciu przez krótkotrwałe impulsy elektryczne kanałów, którymi są transportowane do komórek składniki czynne koktajlu.

Proces transportu do tkanek i komórek spowodowany elektroporacją wspomagany jest w mezoterapii bezigłowej innym zjawiskiem z zakresu fizyki mechanicznej, a mianowicie uciskiem, jaki powstaje, kiedy głowica emitująca impulsy elektryczne przesuwana jest po skórze. Taki masaż poprawia ukrwienie, co pomaga rozprowadzić składniki koktajlu w tkankach i przyspiesza ich biowykorzystanie.

Dzięki fizyce możemy w Lenartowicz Clinic znakomicie przysłużyć się urodzie. Zachęcamy do zapisów na zabiegi oparte o działanie wyżej opisanych czynników fizycznych. Będzie można przekonać się osobiście, jak ciało pozytywnie reaguje na działanie fal, plazmy czy światła.

Chcesz się dowiedzieć jaki zabieg będzie dla Ciebie idealny ?  Chcesz umówić wizytę ? 


Zadzwoń +48 888 264 686 albo napisz : biuro@lenartowiczclinic.pl
< Powrót do listy
W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.